Co to jest DMX512 i ART-NET

DMX512 - standard cyfrowej komunikacji sieciowej najczęściej stosowany w systemach sterowania oświetleniem (blendery, głowy, stroboskopy, skanery, reflektory, świecące podłogi, itp.) i efektami scenicznymi (wytwornice dymu, wyrzutnie konfetti) na koncertach, w teatrach, itp. Sterowanie odbywa się zazwyczaj z poziomu konsoli sterującej realizatora. Standard opracowany został w 1986 r. przez Amerykański Instytut Technik Scenicznych (USITT). Dopiero w 1990 r. otrzymał nazwę DMX512. Sygnał przesyłany jest poprzez magistralę RS-485 ,praktycznie 2 przewody na których są przeciwstawne stany ,czyli jest to transmisja różnicowa. Standardy elektryczne są takie same jak dla standardu RS- 485. Przewód masy nie jest konieczny, ponieważ nośnikiem informacji jest różnica potencjału pomiędzy przewodami Data+ i Data-.Maksymalna liczba urządzeń w jednej linii to 32 sztuki bez zastosowania wzmacniacza sygnału. Można jednak zwiększyć pojemność systemu, stosując specjalne aktywne rozdzielacze. System posiada pojemność 512 niezależnych kanałów, z których każdy może przyjąć jeden z 256 poziomów. Standardowo urządzenia do przesyłania dmx512 używają wtyczek i gniazd XLR3 i XLR5

Protokół ART-NET może być przesyłany drogą kablową(miedź i światłowód) i radiową (WI-FI). Dzięki temu interfejsy sieciowe opierające się o ten protokół nie wymagają zainstalowania sterowników. Do obserwacji ramek tego protokołu używa się znanych i popularnych narzędzi sieciowych jak : WIRESHARK , TCPDUMP ,TSHARK itp. Ostatnia wersja numer 4 pochodzi z 2016 i może obsłużyć do 32768 Universe'ów, jest otwarty i zwolniony od opłat , dzięki temu liczba aplikacji DMX512 zgodnych z nim jest ogromna, większa niż dla standardu OPEN ENTTEC. Do przesyłania ramek ART-NET używany jest protokół UDP (ang. User Datagram Protocol) i wykorzystany jest port nr 6454. Na tym porcie jest urządzenia ART-NET nasłuchują i odsyłają komunikaty do aplikacji sterujących. Dlatego powinien być on odblokowany na firewall. W aplikacji DMX512 ustawia się numer Universe i aby dane sterowały oświetleniem poprzez złącze XLR-3 (xlr-5) taki sam numer Universe musi byc ustawiony na interfejsie PRO-MYK.

promyk v1.11
połączenie kablem między interfejsem a gniazdem LAN w ruterze (lub wswitchu warstwy 3 z możliwością rutowania ) zwiększa możliwości o DHCP, Wi-FI (zależy od rutera) , liczbę podłączonych innych interfejsów . Ruter z Wi-Fi daje dostęp urządzeń mobilnych, odchodzą uciążliwe kable . Przy zwykłym switch’u lub HUB’ie należy zachować adresowanie statyczne.
Promyk v1.11 konfiguracja dla routera z WI-FI
Połączenie punkt-punkt polega na zestawieniu połączenia bezpośredniego między interfejsem a kartą sieciową komputera , adres IP karty sieciowej musi być w przestrzeni adresowej danej sieci. Nie działa wtedy z reguły protokół DHCP i należy ustawić adres statyczny (wyjątkiem są sytuacje gdy dla tej karty została uruchomiona usługa DHCP)